Podwójne zwycięstwo TOYOTA GAZOO Racing w Rajdzie Łotwy

Zespół TOYOTA GAZOO Racing World Rally Team po raz drugi z rzędu zdobył dwa pierwsze miejsca w rundzie Rajdowych Mistrzostw Świata FIA. Toyota zwyciężyła w Rajdzie Łotwy także w klasyfikacji producentów.

Drugi triumf z rzędu odniosła załoga Rovanperä i jego pilot Jonne Halttunen. Fiński duet powracający na szybkie szutrowe trasy, na których zaczynał swoją rajdową karierę, objął prowadzenie w rajdzie już na pierwszym odcinku specjalnym w czwartek wieczorem. Po drodze do mety Rovanperä z Halttunenem wygrali łącznie jedenaście odcinków specjalnych, a trzeciego dnia rajdu odnotowali swój 200. najszybszy oesowy czas w karierze. Przy okazji urzędujący rajdowi mistrzowie świata świętowali podczas Rajdu Łotwy swój 50. start i 14 zwycięstwo w rundzie Rajdowych Mistrzostw Świata FIA (WRC).

Kolejną Toyotę GR YARIS Rally1 HYBRID na podium wprowadzili Sébastien Ogier i jego pilot Vincent Landais. Francuski duet zdobył drugie miejsce i w imponującym stylu powrócił do rywalizacji po tym, jak musiał opuścić poprzednią rundę Rajd Polski. Dla Ogiera, ośmiokrotnego rajdowego mistrza świata, był to pierwszy szybki europejski rajd szutrowy od prawie trzech lat. Francuski kierowca był także najlepszym debiutantem w Rajdzie Łotwy, kończąc drugi dzień rajdu na trzecim miejscu i przebijając się na drugą pozycję w kolejnym dniu zawodów.

Dzięki dwóm pierwszym miejscom na podium zespół TOYOTA GAZOO Racing World Rally Team (TGR-WRT) zdobył pierwsze miejsce i maksymalną liczbę punktów w klasyfikacji producentów. W dodatkowej klasyfikacji Super Sunday, TGR-WRT zdobył drugie i trzecie miejsce, a Ogierowi zabrakło zaledwie 0,2 sekundy do zajęcia pierwszego miejsca. Po kolejnej bardzo udanej rundzie w WRC Toyota zbliżyła się do liderów klasyfikacji producentów na zaledwie jeden punkt.

Prowadząca trzecią Toyotę GR YARIS Rally1 HYBRID załoga Elfyn Evans i Scott Martin zajęła piąte miejsce w klasyfikacji generalnej. Dla Brytyjskiego duetu istotnym czynnikiem, który wpłynął na końcowy wynik, była czołowa pozycja startowa. Spowodowało to konieczność jazdy po luźnej niewyczyszczonej wierzchniej warstwie szutrowych odcinków specjalnych. Evansowi i Martinowi udało się jednak zdobyć dodatkowe punkty za czwarte miejsce w klasyfikacji Super Sunday i zmniejszyć punktową stratę do liderów do 13 punktów.

Takamoto Katsuta i pilot Aaron Johnston utrzymywali dobre tempo od początku, zajmując czwartą pozycję na koniec drugiego dnia rajdu. Niestety przygoda na sobotnim dwunastym odcinku specjalnym spowodowało uszkodzenie układu wspomagania w ich Toyocie GR YARIS Rally1 HYBRID i ostatecznie szóstą pozycję w klasyfikacji generalnej zawodów.

Podwójne podium zdobyli również kierowcy Toyot GR Yaris Rally2 w klasyfikacji WRC2. Mikko Heikkilä z zespołu Step-Five Motorsport zajął drugie miejsce, a Sami Pajari z zespołu Printsport był trzeci. Pajari, który wygrał klasyfikację WRC2 w dwóch poprzednich rundach na Sardynii i w Polsce, zadebiutuje w Toyocie GR YARIS Rally1 HYBRID z TGR-WRT podczas następnej rundy w Finlandii 1-4 sierpnia.

Fińska runda to najszybszy rajd w kalendarzu WRC, rozgrywany na gładkich szutrowych drogach z wieloma pagórkami i licznymi widowiskowymi hopkami. Jest to także domowy rajd dla zespołu TGR-WRT, który ma swoją siedzibę w pobliżu parku serwisowego w mieście Jyväskylä.