Toyota na podium Rajdu Sardynii

Sébastien Ogier, kierowca TOYOTA GAZOO Racing World, po dramatycznej walce na ostatnich kilometrach finałowego Power Stage zajął drugie miejsce w Rajdzie Sardynii.

Załoga Toyoty GR YARIS Rally1 HYBRID z nr 17 w składzie Sébastien Ogier i Vincent Landais prowadziła przez większość Rajdu Sardynii, szóstej rundy Rajdowych Mistrzostw Świata FIA (WRC). Dobre i równe tempo jazdy dało im wygraną w sobotniej, osobno punktowanej części rajdu. W niedzielę przed finałowym Power Stage Ogier z Landaisem mieli 6,2 sekundy przewagi nad drugą załogą w stawce. Wydawało się, że uda im się dowieźć zwycięstwo do mety, jednak na trudnym bardzo kamienistym finałowym odcinku specjalnym z jednej opony zaczęło schodzić powietrze.

Ogier robił co mógł, by jak najszybciej doprowadzić GR YARISA Rally1 HYBRID do mety. Po podliczeniu czasów okazało się, że załoga ostatecznie musiała oddać prowadzenie i na mecie rajdu straciła łącznie zaledwie 0,2 sekundy! To druga w historii WRC tak niska różnica czasowa pomiędzy zwycięzcami na mecie rajdu. Pierwsza również została ustanowiona przez Ogiera, gdy w 2011 roku w Rajdzie Jordanii pokonał swojego obecnego szefa zespołu Jari-Matti Latvalę również o 0,2 sekundy. Francuski kierowca, pomimo że wziął udział tylko w czterech z sześciu rund w tym sezonie, zajmuje aktualnie czwarte miejsce w klasyfikacji kierowców.

“Myślę, że wykonaliśmy wystarczająco dużo, by zapewnić sobie zwycięstwo, ale niestety zaczęliśmy tracić ciśnienie w oponach trzy kilometry przed metą. Warunki na Power Stage były ekstremalne, nawet gorsze niż te, które dotychczas spotykaliśmy. Nie sądzę, żebym był w stanie zrobić coś więcej. Mogę być zadowolony z weekendu, który zaliczyłem, a czasami w sportach motorowych po prostu tak jest, że nie wszystko idzie po twojej myśli” - mówi Sébastien Ogier na mecie Rajdu Sardynii.

Przed Ogierem, na trzecim miejscu w klasyfikacji rocznej kierowców znajduje się Elfyn Evans. Brytyjczykowi udało się podczas Rajdu Sardynii zmniejszyć stratę do lidera mistrzostw do 18 punktów. Kierowca GR YARISA Rally1 HYBRID z nr 33 wspólnie ze swoim pilotem Scottem Martinem zajęli czwarte miejsce na Sardynii. Evans z Martinem sobotnią część rajdu ukończyli na czwartej pozycji, a ostatniego dnia podkręcili tempo i zajęli trzecie miejsce zarówno w klasyfikacji Super Sunday, jak i Power Stage.

Załoga trzeciego GR YARISA Rally1 HYBRID z nr 18 w składzie Takamoto Katsuta i Aaron Johnston w związku z awarią auta musiała przerwać jazdę w sobotę. Udało im się jednak powrócić na trasę w ostatnim niedzielnym dniu zawodów i zająć punktowane piąte miejsce na kończącym rajd Power Stage.

Debiutujący w tym sezonie w klasyfikacji WRC2 rajdowy model GR Yaris Rally2, odniósł swoje drugie z rzędu zwycięstwo w szutrowym rajdzie. Sami Pajari i Enni Mälkönen w GR Yarisie Rally2 obsługiwanym przez zespół Printsport, zwyciężyli na Sardynii w świetnym stylu. Załodze Jan Solans i Rodrigo Sanjuán z zespołu Teo Martín Motorsport udało się wprowadzić jeszcze jednego GR Yarisa Rally2 na podium w klasyfikacji WRC2. Hiszpańska załoga zdobyła trzecie miejsce.

Po siedmiu latach przerwy rywalizacja w Rajdowych Mistrzostwach Świata FIA powraca do Polski. W dniach 27-30 czerwca zawodnicy i kibice spotkają się na Pojezierzu Mazurskim podczas jubileuszowej 80. edycji Rajdu Polski, drugiego najstarszego rajdu na świecie.