Toyotanews.eu - Newsroom Toyota Central Europe

Rallye Polsko: Skvělý Rovanperä vybojoval s Toyotou vítězství i bez přípravy

01-07-2024

Kalle Rovanperä i přes své pozdní povolání do akce dosáhl pozoruhodného vítězství v podniku Rallye Polsko, kde si tým TOYOTA GAZOO Racing World Rally Team díky Elfynu Evansovi připsal na konto první dvě místa.

V Polsku po jeho opětovném zařazení do světového rallyového šampionátu FIA (poprvé od roku 2017) neměli původně Rovanperä s navigátorem Jonnem Halttunenem v rámci svého omezeného programu v letošní sezóně vůbec nastupovat. V tomto podniku navíc tato dvojice v minulosti nikdy nesoutěžila. Situace se změnila v úterý, kdy byla posádka přivolána na pomoc, aby zastoupila stájové kolegy Sébastiena Ogiera a Vincenta Landaise, kteří se nemohli zúčastnit kvůli nešťastné dopravní nehodě během průzkumu tratě.

Úřadující mistři světa bez jakýchkoli předstartovních zkoušek či jiné formy přípravy, kterou posádky WRC před každým podnikem zpravidla absolvují, provedli ve středu a ve čtvrtek intenzivní průzkum tratě, aby si připravili rozpis pro rychlé šotolinové úseky. Jedinou možností, jak s vozem GR YARIS Rally1 HYBRID před startem závodu nabrat to správné tempo, tak byly tři úseky v rámci rozjezdů.

Po prvním celém kole rychlostních zkoušek v pátek dopoledne byli celkově čtvrtí, ale Rovanperä brzy eliminoval nevýhodu zkrácené přípravy a předvedl na štěrkových cestách ukázkové tempo pod plným plynem, kterým je tak proslulý. V závěru pátečního programu se držel jen 1,8 sekundy za vedoucím jezdcem, aby následně vyhrál první dvě sobotní etapy a dostal se do čela závodu.

Jako nejrychlejší v šesti ze sedmi rychlostních zkoušek během nejdelšího soutěžního dne pak Rovanperä nastupoval do nedělního programu s náskokem 9,4 sekundy před Andreasem Mikkelsenem (Hyundai), jenž následně propadl po poškození vozu ve snaze ještě více tlačit na pilu. Jako třetí nejrychlejší v závěrečné Power Stage zvítězil s náskokem 28,3 sekundy: tak vypadalo třinácté – a možná vůbec nejpůsobivější – vítězství ve WRC tohoto jezdce s vozem č. 69 v rámci jeho 69. účasti v této nejvyšší kategorii soutěže.

Po velkou část víkendu bojovali o vítězství s velmi dobrými výkony i Evans s navigátorem Scottem Martinem. O sobotním poledni se drželi pouhé 0,4 s za stájovými kolegy, avšak v první rychlostní zkoušce odpoledního kola zaznamenali defekt, což je stálo několik sekund a propad na třetí místo. Evans se v neděli dopoledne opět probojoval na druhou pozici a tlačil na maximální bodový zisk za nedělní jízdy, avšak v Power Stage kvůli defektu pneumatiky skončil sedmý, a tudíž celkově čtvrtý v klasifikaci Super Sunday. Přesto však dokázal zmenšit odstup za leaderem mistrovství jezdců na současných 15 bodů.

Takamoto Katsuta během prvního soutěžního dne v Polsku nabíral sebejistotu a vylepšoval soužití s vozem na úvod tří podniků na rychlé šotolině v řadě. V pátek odpoledne již Katsuta dosahoval rychlých časů, avšak následně byl nucen čelit náročným podmínkám při čištění trati, aby nakonec dojel na celkovém osmém místě.

Do mistrovství značek inkasoval tým TGR-WRT maximum bodů, a zmenšil tak odstup za prvním v pořadí na pouhých 10 bodů.

Vůz GR Yaris Rally2 ve své premiérové sezóně i nadále dosahuje velmi dobrých výsledků – Sami Pajari a Enni Mälkönen si v Polsku dojeli pro třetí vítězství ve WRC2 za sebou; uvedená posádka současně vybojovala druhé vítězství v řadě s vozem týmu Printsport.

Citace:
Jari-Matti Latvala (šéf týmu)

„Je neuvěřitelné, že Kalle s Jonnem dokázali tuto rallye vyhrát. Když jsem Kallemu v úterý odpoledne volal a žádal jej, aby nastoupil zde v Polsku, rovnou jsem mu řekl, že od něj nečekám vítězství. Věděl jsem, že vzhledem ke svým schopnostem se probojuje minimálně do první pětky, což by nám i tak v šampionátu pomohlo. Vím, že z pohledu posádky to nebyl zrovna nejlepší způsob, jak do rallye nastoupit takto bez přípravy, takže jim děkuji za solidaritu s týmem a odvedení maxima možného i pomoc se ziskem mnoha bodů. Díky také Elfynovi a Scottovi, kteří udělali maximum pro to, aby Kallemu a Jonnemu tento víkend pomohli, a lepší výsledek než první dvě místa jsme si ani nemohli přát. Elfyn měl smůlu, že nezískal více bodů do šampionátu, ale celkově je to pro nás dobrý výsledek.“

Kalle Rovanperä (jezdec, vůz č. 69)
„Byl to úžasný týden, ale i dost náročný: hodně jsme dřeli a teď cítím celkem velkou únavu! Vzhledem k naší omezené přípravě to nebylo snadné právě u této rychlé rallye, které prostě musíte stále tlačit na pilu. Myslím, že jsme udělali vše, co bylo v našich silách, neustále bojovali s nabitým harmonogramem a drželi se svého plánu pro erzety, což se nakonec ve všem vyplatilo. Neděle ale byla stále důležitým dnem se spoustou kilometrů a technických úseků. Snažili jsme se udržet včerejší tempo, jet dostatečně na jistotu, abychom si dojeli pro vítězství, ale také získali nějaké body navíc. Nakonec se nám podařilo přinést týmu celkem dost bodů, což také bylo naším cílem, když nám z týmu v úterý zavolali, takže myslím, že to byl dobrý nápad sem přijet!“

Elfyn Evans (jezdec, vůz č. 33)
„Po této rallye máme dobré celkové postavení. Prakticky stejně důležité jsou nedělní body; dnes jsme se snažili jich vybojovat co nejvíce to půjde. Vše probíhalo hladce, ale bohužel jsme během Power Stage měli defekt: přímo ve stopě byl kámen, a tak jsem s tím už nemohl nic moc udělat. Ztratili jsme jen pár sekund, ale vzhledem k systému bodování může i takový malý problém znamenat velkou penalizaci, takže bylo zklamáním zakončit rallye právě takto. Během víkendu jsme měli slušné tempo: pátek byl vzhledem k našemu postavení na trati dobrý; sobota také probíhala dobře, až do toho problému s pneumatikou. Rozhodně mám z vozu mnohem lepší pocit než v předchozích rallye. Musíme si to tak udržet, stavět na zkušenostech odtud a snažit se odvést v Lotyšsku dobrý výkon.“

Takamoto Katsuta (jezdec, vůz č. 18)
„Kallemu, Jonnemu i celém týmu k tomuto výsledku blahopřeji. Z mého pohledu to byla těžká rallye. V pátek dopoledne jsem se hodně trápil, což mne pak něco stálo, tedy obtížnější startovní pozici v sobotu a neděli. Tento poslední den s tím už nešlo nic moc dělat a snažit se získat dobrý výsledek, který jsme pro tým chtěli. Ale zároveň jsem se hodně naučil, jak správně jet za podobných podmínek. Měli jsme pár pěkných úseků, a i dobrý pocit, což si musíme vzít s sebou na příští rallye v Lotyšsku, ale také vylepšit věci, které až tak dobré nebyly, abychom to tam zajeli lépe.“

PŘEDBĚŽNÉ KONEČNÉ VÝSLEDKY, RALLYE POLSKO
1 Kalle Rovanperä/Jonne Halttunen (Toyota GR YARIS Rally1 HYBRID) 2 hod 33 min 7,6 s
2 Elfyn Evans/Scott Martin (Toyota GR YARIS Rally1 HYBRID) +28,3 s

3 Adrien Fourmaux/Alexandre Coria (Ford Puma Rally1 HYBRID) +42,7 s
4 Thierry Neuville/Martijn Wydaeghe (Hyundai i20 N Rally1 HYBRID) +1 min 10,8 s
5 Mārtiņš Sesks/Renārs Francis (Ford Puma Rally1) +1 min 47,0 s
6 Andreas Mikkelsen/Torstein Eriksen (Hyundai i20 N Rally1 HYBRID) +2 min 16,6 s
7 Grégoire Munster/Louis Louka (Ford Puma Rally1 HYBRID) +2 min 18,0 s
8 Takamoto Katsuta/Aaron Johnston (Toyota GR YARIS Rally1 HYBRID) +2 min 26,7
9 Sami Pajari/Enni Mälkönen (Toyota GR Yaris Rally2) +7 min 50,7 s
10 Oliver Solberg/Elliott Edmondson (Škoda Fabia RS Rally2) +8 min 12,7 s

(Výsledky s platností v neděli 16:30, konečnou verzi výsledků naleznete na stránkách: www.wrc.com)